ابزار کاربر

ابزار سایت


صفحه_اصلي

فهرست

صفحه اصلی

محتوا

صفحه اعضا

تماس با ما

بازگشت به سايت طرح جويشگر

طرح جویشگر بومی

تعریف طرح

طرح جویشگر ذی‌نفعان متعددی دارد که در تدوین طرح می‌باید مدنظر قرار داده شود. مهم‌ترین ذی‌نفعان در طرح جویشگر را می‌توان کارفرما، بهره‌بردار، مجری، سازمان‌ها و شرکت‌های مرتبط با طرح، کاربران و مشتریان نام برد. در زمان حاضر، کارفرما وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بهره‌بردار شبکه ملی اطلاعات، مجری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات است که در ارتباط با سازمان‌ها و شرکت‌های ارایه‌دهنده سرویس و همچنین دارندگان محتوا است. البته مهم‌ترین ذی‌نفع این طرح مشتریان و کاربران انتهایی خدمات محسوب می‌شوند که در موفقیت آن بسیار سهیم هستند. در تعریف طرح سعی شده است تا با نگاهی دقیق به ذی‌نفعان، ابعاد آن استخراج شود.

دستاوردهای طرح

دستاوردهای اصلی جویشگر که با تحقق آنها تحقق طرح احراز می‌شود، عبارتند از:

تامین زیرساخت سخت‌افزاری و پهنای باند در مراکز داده اصلی و پشتیبان

یكی از دغدغه‏ های بزرگ بخش خصوصی در ارایه خدمات مرتبط با طرح جویشگر،‌ تامین زیرساخت سخت ‏افزاری و پهنای باند مورد نیاز است. بدون در اختیار داشتن سخت‏ افزار و پهنای باند مناسب، عملاً ‌امكان ارایه یك خدمت مطلوب و با كیفیت كه بتواند در اختیار گستره بالایی از كاربران قرار گیرد، وجود ندارد.

توسعه زیرساخت های پردازشی و محتوای زبان فارسی

با توجه به تمركز ویژه‏ ای كه طرح جویشگر بر زبان فارسی و ارایه خدمات باكیفیت در حوزه این زبان دارد، فراهم ‏سازی زیرساخت‏ های مناسب و توانمند پردازش زبان فارسی، نظیر ابزارها و دادگان زبان فارسی، ابزارهای پردازش گفتار فارسی، نویسه‌خوان نوری فارسی و مواردی از این دست، ازجمله مواردی است كه می‏ تواند در موفقیت طرح و جلب كاربران بومی تاثیر به‌سزایی داشته باشد.

توسعه سکوهای خدمات پایه جویشگر و خدمات مرتبط

خدمات قابل ارایه در حوزه طرح جویشگر را از یك منظر می‏ توان به دو دسته سكوهای خدمات پایه و خدمات ارزش افزوده و جانبی تقسیم بندی کرد. در زیربخش سكوی خدمات پایه، مواردی قرار می ‏گیرند كه پیش‏نیاز ارایه سایر خدمات بوده و بدون وجود آنها، ماهیت طرح از بین خواهد رفت. خدمات مهم در این زیربخش خدمت جستجوی متن ، تصویر، ویدئو و … است. در كنار این خدمات، ابزارهای آزمون و ارزیابی خدمات حوزه طرح نیز سكوهای پایه‏ ای محسوب می‏ شوند كه بدون وجود آنها، امكان بررسی كیفیت خدمات توسعه داده شده در طرح، و یا به عبارتی امكان بررسی میزان موفقیت طرح، وجود ندارد.

توسعه خدمات ارزش افزوده جویشگر و خدمات جانبی

زیربخش دوم از خدمات حوزه طرح، خدمات ارزش افزوده و جانبی نظیر رایانامه، ترجمه ماشینی،‌ خدمات مكان‌محور، شبكه اجتماعی،‌ جستجوهای خاص منظوره، درایو مجازی،‌ سامانه‏ های پرسش و پاسخ و مواردی از این دست هستند كه هدف از ارایه آنها در كنار خدمات پایه، افزایش هرچه بیشتر كاربران جویشگر خواهد بود. دست‌یابی به خدمات جانبی باكیفیت، با توجه به تاثیر بالایی كه این خدمات در افزایش كاربران جویشگر دارند، از دیگر دستاوردهای مهم طرح به شمار می‏ رود.

رونق فضای کسب وکار جویشگر

تمامی دستاوردهای فوق تنها در صورتی به طور كامل محقق خواهند شد كه كسب‌وكار حاصل از ارایه هر یك از خدمات ذكر شده بتواند به مرور از حمایت دولتی خارج شده و كاملاً توسط بخش خصوصی اداره شود. بدیهی است كه این مهم تنها با رونق گرفتن فضای كسب‌وكار هر یك از شركت ‏های ارایه‌دهنده خدمات حوزه طرح امكان‏پذیر خواهد بود. بنابراین، تدوین روال‏ ها، راهكارها، برنامه‏ ها و بسترهای مورد نیاز جهت هرچه بیشتر شدن رونق فضای كسب‌وكار در حوزه خدمات طرح جویشگر، یكی از دغدغه هایی است كه باید مورد نظر قرار گیرد. دست‌یابی به این مهم، به‌طور قطع یكی از دستاوردهای اصلی طرح جویشگر خواهد بود.

محصولات و خدمات


/websites/search_old/web/wiki/data/pages/صفحه_اصلي.txt · آخرین ویرایش: 2015/11/16 09:16 توسط admin