ابزار کاربر

ابزار سایت


صفحه_اصلی:جويشگر_بومي

فهرست

صفحه اصلی

محتوا

صفحه اعضا

تماس با ما

جويشگرهاي بومي

برخي از جويشگرها، نظير Google و Bing، داراي جامعه هدف جهاني هستند و كاربران آنها در سرتاسر جهان، از خدمات دهي آنها استفاده مي نمايند. در مقابل، جويشگرهايي قرار دارند كه به صورت بومي براي يك كشور خاص طراحي شده اند و عموماً هدف از توسعه آنها مقابله با نفوذهاي فرهنگي و امنيتي جويشگرها و نيز بهره‌مندي اقتصادي بوده است. به عنوان نمونه هاي موفقي از اين جويشگرها، مي توان به ياندكس روسيه، ناور كره و بايدو چين اشاره نمود. در جدول زير ميزان سهم بازار هر يك از جويشگرهاي بومي در مقايسه با جويشگر جهاني گوگل آورده شده است:


جويشگر ياندكس (Yandex)

ياندكس كه در سال 1997 در روسيه پايه گذاري شده است، جويشگري بومي روسيه و اكراين است. اين جويشگر 56 ميليون كاربر دارد كه اكثرا از كشورهاي روسيه، اكراين، قزاقستان و بلاروس مي‌باشند. ياندكس در حال حاضر حدود 10 ميليارد صفحه را نمايه‌سازي كرده است كه رقم چشمگيري محسوب مي‌شود. 65 درصد كاربران روسي از ياندكس و 22 درصد از گوگل استفاده مي‌كنند. دليل اصلي موفقيت اين موتور را مي‌توان در موارد زير خلاصه كرد:

    • پردازش كامل زبان روسي
    • ارائه سرويس‌هاي ويژه بومي به روسيه (تلويزيون، موسيقي)
    • پوشش قابل توجه وب

جويشگر ناور (Naver)

ناور كه جويشگري بومي كره‌ جنوبي مي‌باشد، در سال 1999 توسط شركت سامسونگ در كره جنوبي پايه گذاري شده است. 70 درصد كاربران اينترنت كره‌اي از ناور و فقط دو درصد از گوگل استفاده مي كنند و توانسته گوگل را با شکست مواجه کند. اين درگاه در ازبکستان، بلاروس، قزاقستان و اکراين نيز طرفدار دارد. پرتال ناور در کره‌جنوبي مرجع بسياري از کاربران براي رفع نيازمندي‌هايشان است. خدماتي نظير جويشگر، وبلاگ، پست الكترونيك و بازي‌هاي آنلاين، ناور را به پنجمين وب سايت پربازديد در کره‌جنوبي تبديل کرده است. دليل اصلي موفقيت اين موتور را مي‌توان در موارد زير خلاصه كرد:


    • عِرق ملي كر‌ه‌اي‌ها در استفاده از محصولات بومي
    • ارائه خدمات ويژه بومي مطابق با فرهنگ کشور كره (به ويژه صفحه اصلي ناور با توجه به فرهنگ كره‌اي طراحي شده است)

جويشگر بايدو (Baidu)

جويشگر بايدو در كشور چين در سال 2000 پياده‌سازي شده است. اين موتور در چين رتبه يك، در کشور هنگ‌کنگ و کره‌جنوبي رتبه شش، در کشور تايوان رتبه هشت و در کشور ژاپن رتبه 14 برترين وب‌سايت‌هاي اينترنتي را به دست آورده است. نكته قابل توجه آن است كه اين جويشگر توانسته در دنيا رتبه 6 را به خود اختصاص دهد.
موتور بايدو داراي 57 سرويس متنوع مي‌باشد كه باعث شده است 58 درصد ترافيك جستجوي چين را به سمت خود جلب کند. بايدو درحال حاضر 740 ميليون صفحه وب، 80 ميليون تصوير و ده ميليون فايل مالتي‌مديا را نمايه سازي كرده است. بايدو امروزه توانسته در عرصه جستجوي اينترنتي بازار پر رونق چين را به خود اختصاص دهد، به طوري كه توانسته درصد بالايي از مشتريان و تبليغ‌دهندگان را که پيش از اين از كاربران گوگل بودند، اکنون به سوي خود جذب کند. به همين خاطر است که اخيراً گوگل براي حضور در بازار چين حاضر شده تمامي شرط و شروط دولت چين را در زمينه محتواي ارائه شده به کاربران بپذيرد.
جستجو تنها يکي از خدمات بايدو مي باشد و اين شرکت علاوه بر آن تنوعي از خدمات را به کاربرانش ارائه مي‌دهد. به نحوي كه توانسته به راحتي نياز 490 ميليون کاربر چيني را برآورده سازد. دليل اصلي موفقيت اين موتور را مي‌توان در موارد زير خلاصه كرد:

    • سرويس‌هاي متنوع بومي
    • پشتيباني كامل زبان چيني

جويشگر سزنم (Seznam)

(سزنم که به معني فهرست است) بيشترين بازديد درگاه وب و جويشگر را در جمهوري چک دارد. در سال 1996 توسط ايوو در پراگ به‌عنوان اولين درگاه وب در جمهوري چک تاسيس شده است در سال 2008 به يک گردش مالي حدود 1/7 ميليارد CZK رسيد. در ابتدا به‌عنوان جويشگر و اينترنت نسخه‌اي از کتاب زرد شروع بکار کرد و اکنون بيش از 15 نوع خدمات وب را ارئه مي‌کند. بيش از 4 ميليون بازديد کننده منحصر به فرد در هر ماه در پايان سال 2008 داشته است. در ميان محبوب ترين خدمات، مي‌توان به نت مانيتور، رایانامه، جستجو و صفحات زرد اشاره کرد.

در جمهوري چک جويشگر سزنم مورد استقبال و استفاده قرار گرفته است، در مقايسه با بقيه اتحاديه اروپا که در آن گوگل حاکم است. در جمهوري چک گوگل رتبه دوم را داراست. تا ماه مه 2008، سزنم جويشگر اينترنتي غالب در جمهوري چک با آمار (%59.89) در مقايسه با جويشگر گوگل (%31.61) بوده است. سزنم مانند پنج شرکت ديگر در جهان، هنوز هم جويشگر شماره يک در منطقه خود است.

/websites/search_old/web/wiki/data/pages/صفحه_اصلی/جويشگر_بومي.txt · آخرین ویرایش: 2015/10/14 06:32 توسط admin