ابزار کاربر

ابزار سایت


معرفی_طرح_جویشگر:فلسفه

فهرست

صفحه اصلی

محتوا

صفحه اعضا

تماس با ما

فلسفه

موتورهاي جستجو ازجمله ابزارهاي بسيار كارآمد به منظور رفع نيازهاي اطلاعاتي كاربران ميباشند؛ چنانكه موتورهاي جستجوي مشهوري مانند گوگل و ياهو نقطه ورود بسياري از كاربران براي جستجو در وب هستند. تحقيقات نشان مي‌دهد که بيش از 3.7 ميليارد از کاربران در هر ماه به موتورهاي جستجو مراجعه مي‌کنند. درحقيقت بيش از 80% کاربران اينترنتي وب سايت‌هاي جديد را از طريق موتور جستجو پيدا مي‌کنند. بر اساس اطلاعات منتشره در وب سايت معتبر الكسا، موتورهاي جستجوي گوگل، بينگ و بايدو به ترتيب رتبه‌هاي اول، چهارم و پنجم ترافيک جهاني وب را به خود اختصاص داده‌اند. اين در حالي است که در کشورمان ايران نيز گوگل و بينگ به ترتيب رتبه‌هاي اول و دوم پر بازديدترين وب‌سايت‌ها را در اختيار دارند. نتايج بررسي ها نشان ميدهد كه موتورهاي جستجوي بومي در کشورهاي ديگر، نسبت به موتورهاي جستجوي جهاني مانند گوگل موفق‌تر بوده‌اند. بهترين نمونه، بايدو چيني است كه ۷۰ درصد سهم بازار در چين را به خود اختصاص داده و در حال حاضر عنوان سومين موتور جستجوي بزرگ مستقل دنيا را به خود اختصاص داده است. ذكر اين نكته نيز حائز اهميت است كه بررسي موتورهاي جستجوي بومي موفق مويد نقش و تاثيرگذاري قدرت پردازش زبان و استفاده از دادگان غني و اطلاعات سازماندهي شده در افزايش دقت و رضايت كاربران از خدمات ارائه شده توسط آنها دارد. در كشور ما نيز توسعه موتور جستجوي بومي ميتواند در توسعه شبكه ملي اطلاعات بسيار مؤثر باشد به طوري كه به طيف وسيعي از درخواستهاي كاربران در داخل كشور پاسخ داده خواهد شد و هزينه ترافيك بين الملل را كاهش خواهد داد. همچنين توسعه اين محصول منجر به شكل گيري شركتهاي دانش بنيان تامين كننده محصولات و خدمات اصلي و جانبي موتور جستجو خواهد شد كه در توسعه كارآفريني و ايجاد اشتغال نقش بسزايي خواهد داشت. با داشتن يك موتور جستجوي بومي و ارائه خدمات مناسب بومي ميتوان با جذب حداكثري كاربران داخلي، سهم بزرگي از بازار خدمات فناوري اطلاعات را در داخل كشور ايجاد نمود.

تعريف موتور جستجوي بومي

منظور از موتور جستجوي بومي، ابزاري براي فراهم آوردن امكان جستجوي اسناد و متون فارسي موجود در محيطهاي مختلف اعم از وب يا مستقر در اينترانت سازمانهاي دولتي براي كاربران فارسي¬زبان است. تهيه چنين ابزاري به منظور پوشش اطلاعات وب فارسي و گنجاندن موارد زبان¬شناختي و فرهنگي امري مهم و غيرقابل اجتناب ميباشد. موتورهاي جستجو از يك منظر در دو دسته جويشگرها و فراجويشگرها قرار ميگيرند. لازم به ذكر است فراجويشگرها، موتورهاي جستجويي هستند كه از تركيب نتايج موتورهاي جستجوي موجود استفاده مي¬نمايند و آنها را رتبهبندي مجدد ميكنند. بنابراين با توجه به ضرورت استقلال موتورجستجو و عدم وابستگي به محصول خارجي، منظور از موتور جستجوي بومي فراجويشگرها نيستند. اگر بخواهيم درك بهتري از فضاي جستجو داشته باشيم بايد ذكر كنيم كه جستجو ميتواند روي اقلام مختلف و در گستره هاي متنوعي انجام شود. اقلام مورد جستجو شامل اسناد متني، چندرسانه اي، نقشه و غيره و گستره يا محدوده جستجو دربردارنده طيفي از بانك¬هاي اطلاعاتي اختصاصي تا سطح وب ميباشد. طيف خدمات قابل ارائه در فضاي جستجو، از پيدا كردن يك وب سايت تا ارائه دانش در حوزه هاي مختلف با بهره گيري از روشهاي هوشمندانه ميباشد. لازم به ذكر است خدمات ارائه شده توسط موتورهاي جستجوي بومي به خدمات جستجو محدود نشده و در كنار آنها خدمات ارزش افزوده جذاب و پركاربرد به كاربران ارائه ميشود.

مزيت رقابتي

با توجه به اينكه موتور جستجوي گوگل در ارائه خدمات جستجو،‌ به وي‍ژه جستجوي وب سايتها پيشرو ميباشد. بنابراين در توسعه موتور جستجوي بومي تمركز بر ارائه خدمات متكي بر اطلاعات محلي و منابع اطلاعاتي بومي ميباشد. از جمله اين موارد ميتوان به ارائه سرويس جستجو روي منابع اطلاعاتي مورد استفاده در خدمات دولت الكترونيك، سلامت الكترونيك، بانكداري الكترونيك و آموزش الكترونيك اشاره نمود. همچنين با تقويت و تمركز بر بهبود ابزارهاي پردازش زبان فارسي ميتوان سرويس جستجوي مؤثرتري بر روي اسناد فارسي ارائه نمود كه سبب جذب كاربران فارسي زبان غير ايراني نيز گردد.

/websites/search_old/web/wiki/data/pages/معرفی_طرح_جویشگر/فلسفه.txt · آخرین ویرایش: 2015/10/14 06:29 توسط admin